Mikołajkowa biografia dla dziewczyny

Mikołajkowa biografia dla dziewczyny

prezent na mikołajki dla dziewczyny – lista może stać się inspiracją i motywacją do działania, a przy okazji zapewnić jej sporo rozrywki. Taki właśnie zestaw zawiera się w lekturze pasjonującej biografii “Dwa życia Marii Dulębianki” Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej. Awangardowa i wyprzedzająca swoje czasy malarka miała życie, które przypomina powieść, a przy okazji walczyła o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku.

Maria w cieniu Marii

Maria Dulębianka urodziła się w drugiej połowie XIX wieku i bardzo szybko okazało się, że ma wielki talent plastyczny. Wystarczy dodać, że jej prace oceniał dobrze sam Jan Matejko, a niektóre z obrazów były pokazywane na wystawach w całej Europie i nie tylko. Do historii przeszła jednak jako partnerka i  najbliższa przyjaciółka Marii Konopnickiej, z którą spędziła wiele lat. Z książki można dowiedzieć się sporo o łączącej je relacji, wspólnych wizytach u Elizy Orzeszkowej czy podróżach po całym kontynencie. Przez wiele lat ich miłość była tematem tabu, ale w swojej książce Karolina Dzimira-Zarzycka nazywa rzeczy po imieniu. W końcu z miłości do znanej pisarki Dulębianka zrezygnowała z kariery artystycznej.

Opis niezwykłej epoki

Maria Dulębianka żyła w czasach, na których cieniem kładło się powstanie styczniowe i polskie zrywy narodowowyzwoleńcze. Kobiety miały wówczas marginalne znaczenie, ale ona nie uznawała konwenansów i reguł narzucanych kobietom przez mężczyzn. Można przypuszczać, że była jedną z pierwszych kobiet w Polsce, które jeździły na rowerze, chociaż w gazetach rozpisywano się o braku elegancji w tej czynności i postulowano zakazanie jazdy na rowerze kobietom. Dulębianka udzielała się również w wielu organizacjach emancypacyjnych i politycznych. Jej podejście do życia w wielkim stopniu wyprzedzało tamte czasy, a historia jej działalności inspiruje do dnia dzisiejszego. Dla czytelników zainteresowanych historią jej biografia będzie również nowym spojrzeniem na przełom XIX i XX wieku w Polsce, a dla naszego kraju były to czasy szczególnie ciekawe i ważne.

Share